A COVID-19 járvány hatása az emlőrákosok ellátására és az előrehaladott emlőrákkal élők helyzetére

Az ABC GlobAlliance egy portugál kezdeményezésű nemzetközi civil összefogás, amely az előrehaladott emlőrákkal (Advanced Breast Cancer) foglalkozik.
Az ABC képviselői és szakmai segítői 2020. június 8-án nemzetközi webináriumon beszélgettek arról, hogy hogyan befolyásolhatja a COVID-19 járvány az emlőrákosok ellátását és az előrehaladott emlőrákkal élők helyzetét.   A szakértők a témába vágó kérdésekre válaszoltak, itt most összefoglaló jelleggel közöljük a javaslataikat.

 

Kérdés: Biztonságos-e az előrehaladott emlőrákkal élőknek visszatérni a munkahelyi körülmények közé?

Válasz: Ez a kérdés a COVID-19 előtti időszakban is sok figyelmet kapott, de a járványt megelőzően az előrehaladott mellrákosokat inkább arra biztatták, hogy vállaljanak munkát és menjenek közösségbe dolgozni. Jelen pillanatban még nem lehet általános következtetéseket levonni a COVID-19 által okozott egészségügyi helyzetre, hiszen országonként változó a járvány jelenléte és az általa okozott veszély. Most nagyon fontos, hogy az előrehaladott mellrákkal élőket védjük a közösségben való megfertőződés lehetőségétől, különösen azokat, akiknek immunszupresszív jellegű a kezelésük, és akiknek az immunrendszerük emiatt le van gyengítve. Minden személyt és minden kezelést személyre szabottan kell megítélni, mérlegelni kell a kezelés jellegét (pl. endokrin terápia vagy immunterápia), a szóban forgó munkakörnyezetet és a pszichés faktorokat.

Amennyiben a beteg és a kezelőorvosa úgy dönt, hogy nem veszélyes visszamenni a munkahelyre, akkor lelkileg is fontos a visszatérés, és a félelmekkel való szembenézés, hiszen a több hónapig tartó karantén és kijárási korlátozás nem mindennapi terheket helyeztek a súlyos betegséggel élők lelkére.

*****

Kérdés:  Segíti-e a D-vitamin a COVID-19 elleni védekezést?

Válasz:   Még mindig nem lehet teljes biztonsággal elmondani, hogy mi segíti a járvány elleni védekezést, de az világos, hogy a D-vitamin jót tesz a szervezetünk egészségének. A szükséges mennyiséget elméletileg ugyan a minket érő napfényből is fel lehetne venni, de a karantén időszaka alatt a legtöbben otthon tartózkodtak, nem voltak szabad levegőn és napon, így az átlagosnál is kevesebb természetes D-vitamint tudott termelni a szervezetük. Emellett az emberek több mint felének alacsony a D-vitamin szintje. A beszélgetés szakértői ugyanakkor intettek a vitaminok túladagolása ellen is, sokkal szerencsésebb, ha egészséges és változatos táplálkozással teszünk azért, hogy megfelelő mennyiségű vitamin legyen a szervezetünkben. A mellrák tekintetében a D-vitamin  kifejezetten fontos, hiszen a megfelelő mennyiség csökkenti a betegség kiújulásának kockázatát.

A beszélgetésben részt vevő onkológusok egyébként mindketten jó gyakorlatnak tartják, hogy a betegek D vitamin szintjét is megmérjék, ezáltal pontos képet kapjanak arról, hogy milyen adagolást érdemes ajánlani.

*****

Kérdés: Folytatódnak-e a klinikai gyógyszervizsgálatok a járvány ideje alatt?

Válasz:  A klinikai gyógyszervizsgálatokkal kapcsolatosan sajnos most nincsenek jó hírek, ugyanis a legtöbb ilyen kutatást felfüggesztették, és közülük csak nagyon kevés nyitott meg újra. Ez több szempontból is aggályos – egyrészt, mert az új gyógymódok kifejlesztése tovább várat magára, másrészt pedig azoknak a betegeknek, akiknek gyógymód hiányában eddig a kutatásokban való részvétel jelentette a reményt, jelenleg nem tudnak mit ajánlani. Ez a kényszerhelyzet felhívta a figyelmet a telemedicinában rejlő plusz lehetőségekre, ugyanis a klinikai kutatásokban részt vevő személyeknek nem feltétlenül szükséges az eddigi gyakorlat szerinti gyakorisággal megjelenni a kutatás központjaként szolgáló kórházban, hanem alkalmanként online módon is részt tudnak venni.

*****
A multidiszciplináris szakértői team további kérdésekben is javaslatokat adott, ezekkel az ajánlásokkal fogjuk folytatni a cikket.

Forrás: Jó Marianna, Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen,
https://www.abcglobalalliance.org/events-initiatives/past-webinars/webinar-covid-19-and-bc/