Áttétes mellrák világnap: október 13.

Magyarországon kb. 7500-8500 mellrákot diagnosztizálnak évente (1). A korai emlőrákkal diagnosztizált és kezelt betegek kb. 30%-ánál a betegség idővel kiújulhat. Az áttétes mellrák vezető halálok a nők körében, az összes diagnosztizált beteg közül 2018-ban 2212 (2) nő vesztette életét a kórban.

A média nap mint nap foglalkozik a szűrések fontosságával, és hogy a korai stádiumú mellrák esetén ma már jó esélyek vannak a hosszútávú túlélésre, akár teljes gyógyulásra is, azonban kevés szó esik arról, hogy az áttétes mellrák tartósan fennálló, nem gyógyítható betegségnek minősül. Annak ellenére, hogy az áttétes emlőrák nem gyógyítható, megfelelő gyógyszerekkel lehetőség van a daganatok növekedésének lassítására, esetleg megállítására, de ezek általában élethosszig tartó kezelést jelentenek, és a lehető legjobb életminőségben teszik lehetővé az együttélést a betegséggel.

• Naponta kb. 23 nőt diagnosztizálnak mellrákkal Magyarországon
• Naponta 6 mellrákos nő hal meg
• 2016-ban 8660 nőt és 216 férfit diagnosztizáltak mellrákkal (1)

Az áttétes mellrák diagnózisa hatalmas lelki teher nemcsak a beteg, de a család számára is. Sokan önmagukat hibáztatják az elkerülhetetlen miatt. Kiemelten fontos az érintettek mentális és érzelmi stabilitásának biztonsága, hiszen annak felismerése, hogy életük valószínűleg rövidebb lesz, mint ahogy tervezték, és a betegség egész életen át tartó (szünetek lehetségesek) folyamatos terápiát igényel, megterhelő és fájdalmas.

Áttétes mellrákról akkor beszélünk, ha a betegség, ami eredetileg a mellben alakult ki, tovább terjedt a test más szerveibe.

Sajnos a társadalmi elképzelés a daganatos betegekről sok esetben még mindig a kopasz fej és legyengült beteg. Azonban az áttétes mellrák esetén a kemoterápián kívül több kezelési lehetőség létezik, amelyek nincsenek hatással a testi képre és nem befolyásolják a betegek megjelenését. Ezért fontos, hogy a körülvevő emberek ne csak a kinézet alapján mérjék fel a beteg állapotát, hiszen az nem biztos, hogy tükrözi a beteg lelki állapotát.

A mellrák kialakulásának okaira nincs egyértelmű magyarázat, a genetikai háttér is csak kis százalékban mutatható ki. Megelőzésről (3) éppen ezért teljes bizonyossággal nem beszélhetünk, azonban egészséges életvitellel csökkenthetjük a kialakulás kockázatát és a rendszeres szűrések növelik a mellrák korai diagnózisának esélyét. Tévhit, hogy az emlőrák mindig rendezett lépésekben alakul ki az I-től a II., III., majd IV. stádiumig, vagy hogy rengeteg idő van arra, hogy a korai fázisban megállítsuk. A diagnózis felállításakor a betegek egyre nagyobb százaléka van már előrehaladott, áttétes állapotban, sokszor az áttéteket veszik először észre. Az is tévhit, hogy ha az emlőrák nem újul ki 5 éven belül, akkor biztonságban van a beteg.

Fontos, hogy felhívjuk a figyelmet a korai stádiumú és az áttétes mellrák különbségeire, amely vezető a halálokok között és sajnos sok fiatalnál is diagnosztizálják.

Az áttétes emlőrákkal élőknek sajnos sokkal kevesebb információ áll rendelkezésükre a betegségükkel kapcsolatosan, mint ami kívánatos lenne. Ennek a problémának az orvoslására alakult meg a Melletted Állunk weboldal, ahol a diagnózissal, a kezeléssel, az érzésekkel, az egészséggel és az emberi kapcsolatokkal kapcsolatosan lehet hasznos tudnivalókat találni.

A Mellettedallunk.hu weboldal mellrákos betegekből, mellrákkal foglalkozó szervezetekből és onkológusokból álló munkacsoport. A magyarországi munkacsoportnak az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen Egyesület is tagja.

Bővebb információt a Mellettedallunk.hu weboldalon lehet találni.

(1) A Nemzeti Rákregiszter alapján
(2) International Agency for Research on Cancer – Globocan 2018

(3) A Magyar Radiológusok Társasága Emlőradiológiai Szekciójának közleménye: Az emlőrákok egy része megelőzhető a helyes életmóddal, táplálkozással, a magas rizikójú nők megelőző kezeléseivel, az indokolatlan hormonkezelések elkerülésével. A korrekt kezeléssel a kiújulások száma, valamint a daganatmegelőző állapotok (DCIS) mammográfiás kiszűrésével, megfelelő kezelésével másodlagos módon csökkenthető az emlőrákok száma és emiatt a daganatos halálozás is. 

A tartalom elkészítését a Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. (1123 Budapest Alkotás u.53) is támogatta. Lezárás dátuma: 2019.szeptember 25. PP-PFE-HUN-0105