A 2021. évi Körtvélyes Éva Díj nyertese: Endresz Dóra, a „Még élek” című videójával

A 2021. évi Körtvélyes Éva Díj pályázatot Endresz Dóra, az Érdi Médiacentrum munkatársa nyerte meg, a „Még élek” című videójával.
Gratulálunk a díjhoz!

A pályázatot elbíráló zsűri az alábbiakat emelte ki a nyertes pályamunkánál pozitívumként: figyelemfelkeltő az erős képi megjelenítés, valamint hasznos az érintett betegek megszólaltatása.
Tóth Tímea kézilabdázó sportolónál a lombikprogramot megelőző vizsgálatokon derült ki a betegség, még folyamatban vannak a kezelései. Túl van a daganateltávolító műtéten, jelenleg kemoterápiát kap, és vár rá még újabb műtét is.
Tóth Klára állatorvos a betegség után több mint 10 éve tünetmentes, ő is abba a korosztályba tartozott, akiknek az állami népegészségügy a korosztályi besorolás szerint még nem küldött mammográfiás meghívót, de saját tudatosságának köszönhetően mégis elment szűrésre.
A videóban megszólaló Dr. Péter-Szarka György onkológus üzenete: Ha időben elkapjuk, gyógyítható!

Az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen tanácsai:
Az emlőrák nem ritka betegség, élete során minden 8-9-10-ik nőt érinthet. Hazánkban évente több mint 9000 főt diagnosztizálnak mellrákkal.  A betegség bárkit érinthet, de időben felismerve és időben megkezdett kezeléssel nagyon jó eséllyel gyógyítható. Mit kell tenni az időben való felismerésért? Részt kell venni a rendszeres mammográfiás emlőszűrésen, és panasz, elváltozás észlelése esetén nem kell megvárni az aktuális szűrési időpontot, hanem minél előbb orvoshoz kell fordulni!

Elváltozások, amikre reagálni kell: kattins ide a megnyitáshoz

Magyarországon az állami népegészségügyi szűrés keretében a 45 és 65 év közötti nőket hívják be kétévente mammográfiás szűrésre.
Kívánatos lenne a korosztályi határok kiterjesztése mindkét irányba, a 45 év alattiakra és a 65 év felettiekre is.
Bár az emlőrák jellemzően a középkorú, vagy idősödő nők között a leggyakoribb, a betegek kb. 10 %-a 45 év alatti, fiatal korosztályba tartozik.