Aspirációs citológia – Dr. Vass László

Mit jelent az aspirációs citológia?

Az aspirációs citológia sejttani vizsgálatot jelent. A citológiai vizsgálat a sejtek elváltozásainak, vizsgálatának mikroszkopikus tudománya.
A vizsgálat során vékonytűvel, minimál invazív eljárással mintát vesznek egy adott elváltozásból. A sejteket mikroszkóp alatt vizsgálja meg a szakember. A sejtek megjelenése alapján meg lehet határozni, hogy egy bizonyos elváltozás, amelyből a minta származik, milyen jellegű. Lehet jóindulatú, vagy esetleg rosszindulatú, az eredmény fogja befolyásolni a terápia megtervezését, a következő lépéseket, tennivalókat.

A mintavétel a páciens részéről nem igényel előkészületet, de érdemes minden előzetesen keletkezett leletet, ambuláns lapot, ultrahang diagnosztikai vizsgálati eredményt, stb. dokumentumot magunkkal vinni. Az eredményről minden esetben írásos lelet készül.

„A pozitív mammográfiás és UH elváltozásokat is mintavételt követően, mikroszkóp alatt pontosítani kell. A szűrés fázisában nincs tünet. Ha már tünet van, akkor gyógyítani kell. A társadalommal azt kell megértetni, hogy a te dolgod az, hogy magadra vigyázz! Szánj rá időt és energiát, menj oda és ne félj attól, hogy mi történik, hanem lépj rá arra az útra, amin meggyógyulsz! Senkinek nem egyszerű az útja. Nincs olyan ember, akinek ne kellene élete során számos komoly dologgal megbirkóznia. A betegség az nem büntetés, hanem feladat. „ – mondja Dr. Vass László PhD, az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen tiszteletbeli elnöke, egy vele készült interjúban.

 

Dr. Vass László

 

A főorvos úr rendelése 2024 márciustól a QuantaScope Svéd-Magyar Diagnosztikai Szolgáltató Laboratóriumnál érhető el.

Ha mellrákkal diagnosztizáltak, információkat tudhatsz meg videónkból: A patológia szerepe és a szövettani lelet – Dr. Vass László és Jó Marianna beszélgetése

  • Mit jelentenek a citológia, a histológia és a patológia kifejezések, és hogyan függenek össze?
  • Mi a biopszia: mikor kell vastag tűs és mikor vékony tűs?
  • Ki végzi a biopsziát? Hogyan készüljön fel az érintett?
  • Mit jelent a grádus és a stádium? Mi az, hogy duktális, lobuláris, in situ és invazív? Mi a Ki67?
  • Honnan tudjuk, hogy a daganat hormonreceptor érzékeny, ösztrogén és/vagy progeszteron típusú? Mit jelentenek ezek?
  • Mi a HER2 pozitivitás? Kiújuláskor lehet-e más jellegű a daganat?
  • Kérdések BRCA1 vagy BRCA2 génnel kapcsolatos genetikai vizsgálatról betegek és egészségesek esetében.

 

Forrás: Pest Megyei Flór Ferenc Kórház, QauntaScope, Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen

Az oldalon lévő tartalmak a forrás megjelölésével terjeszthetőek: www.egeszseghid.hu