A leggyakoribb emlőrák metasztázis: a csontáttét

Az emlőrák leggyakrabban a csontba adhat áttétet.

Amikor az áttétes emlőrák átterjed a csontokra, azt csontáttétnek nevezik. A csontáttét nem csontrák. Bár a rák a csontokban van, még mindig mellrák. Mellrák elleni gyógyszerekkel kezelik, nem csontrák elleni gyógyszerekkel.

Mikor fordulhat elő csontáttét?
Csontáttét már akkor is jelen lehet, amikor először diagnosztizálják valakinél az áttétes emlőrákot, de a rák később is átterjedhet a csontokra. A csont az áttétes emlőrákkal diagnosztizált nők csaknem felénél az első előfordulási helyet jelenti.  Sokak számára a csont lesz az áttét egyetlen előfordulási helye.

Csontáttét és hormonreceptor státusz
Az ösztrogénreceptor-pozitív áttétes emlőrákosok számára a csont a metasztázis leggyakoribb helye. Az ösztrogénreceptor-negatív áttétes emlőrákosok számára a tüdő és a máj a metasztázis leggyakoribb helye.

Mik lehetnek a csontáttét jelei?
Fájdalom, beszűkült mozgáskészség utalhat áttétre. A fájdalom oka a csontokat érintő nyomásfokozódás, amitől érzékennyé válnak az idegek, idegvégződések. A gyengülő csontok, csigolyák kisebb-nagyobb repedései, patológiás törései is nagy fájdalmat képesek okozni.

Mik az érintett testrészek?
Leggyakoribb a combcsont, gerinc csigolya, felkar, kulcscsont, de az állkapocscsont is lehet érintett.

Hogyan diagnosztizálják?
Csontizotópos vizsgálattal (csontszcintigráfia), vagy PET-CT-vel, csontbiopsziával.

A csontáttéttel érintetteknél előfordulhatnak a csontszövődmények kockázatai, például a csonttörés, a gerincvelő kompressziója, csontfájdalom, a mobilitás elvesztése. A csonterősítő terápia csökkenti a csontáttétekkel kapcsolatos szövődmények kockázatát, és segít csökkenteni a fájdalmat. A csonterősítő gyógyszerek alkalmazása esetén nem gyakoriak a csontszövődmények.

 

Csontáttétek és életminőség

A mellékhatások kezelése

Minden áttétes emlőrák-kezelésnek van néhány mellékhatása. Az áttétes emlőrákkal élő betegek  számára a mellékhatások kezelhetők, sőt megelőzhetők. Mielőtt bármilyen kezelés megkezdődne, beszéljen kezelőorvosával a lehetséges mellékhatásokról és azok kezelésének módjairól.
Az áttétes emlőrák fájdalmának szabályozása fontos része az ellátásnak. Soha nem szabad úgy éreznie, hogy el kell viselnie a fájdalmat. Tájékoztatni kell a kezelőorvost bármilyen fájdalomról vagy kellemetlenségről. Az orvos gyógyszereket írhat fel, vagy megváltoztathatja a kezelési tervet a fájdalmas mellékhatások csökkentése érdekében.
Egészségügyi kockázatok:
Beszélni kell az onkológussal a zolendronsav alkalmazásakor esetlegesen előforduló mellékhatásokról és egészségügyi kockázatokról. Felléphet csont-, ízületi vagy izomfájdalom az első kezeléskor. Akik nagyobb dózisú biszfoszfonátot vagy denoszumabot kapnak, náluk a gyógyszerek csont-, ízületi és izomfájdalmat okozhatnak. Ez a fajta fájdalom általában csak 1-2 napig tart, és csak az első kezelés után jelentkezik. Ha ezeket a tüneteket észleli, azonnal jelezze azokat orvosának.

Az állkapocs oszteonekrózisa
Bár ritkán, a biszfoszfonátok az állkapocs oszteonekrózisát, súlyos állcsont-rendellenességet okozhatnak. Ez leginkább azoknak lehet gond, akik hosszú ideig gyakran kapnak biszfoszfonátokat, illetve akiknek elhanyagolt a fogazatuk. Javasoljuk, hogy a biszfoszfonáttal vagy denoszumabbal történő kezelés megkezdése előtt végeztessen fogászati vizsgálatot (az elvégzendő fogászati kezeléssel együtt). Mielőtt bármilyen fogászati beavatkozásra kerülne sor a csonterősítő terápia ideje alatt, beszéljen onkológusával. Ezen kívül jelezze a fogorvosának, ha ezeket a gyógyszereket kapja.

Enyhe csontfájdalom elleni gyógyszerek
A csontfájdalom gyakran reagál a hőre vagy az enyhe fájdalomcsillapítókra, például az ibuprofenre, a naproxenre  vagy az acetaminofenre. Bár ezek a gyógyszerek vény nélkül is kaphatóak, szedésük előtt forduljon orvosához. Például, ha alacsony a vérlemezkeszáma (vagy várhatóan alacsony lesz), vagy ha veseproblémái vagy szívelégtelensége van, orvosa azt tanácsolhatja, hogy ne szedjen ibuprofent vagy naproxent.

Súlyosabb csontfájdalom elleni gyógyszerek Tramadol vagy opioidok, például morfin vagy oxikodon adhatók, ha az előzőleg felsoroltak nem enyhítik a fájdalmat. Ezek a gyógyszerek székrekedést okozhatnak, ezért előfordulhat, hogy meg kell változtatnia étrendjét, vagy gyógyszereket kell szednie a rendszeres bélmozgás elősegítésére.
Javasolható a magas rosttartalmú ételek, például gyümölcsök és zöldségek fogyasztása, valamint sok folyadék fogyasztása is (meleg vagy forró folyadékok hasznosak lehetnek) a székrekedés kezelésére.
Ezeknek a gyógyszereknek az egyéb mellékhatásai közé tartozik az álmosság és az émelygés. Ezek általában körülbelül egy hét múlva elmúlnak.
Ezek a mellékhatások kezelhetők. Ha opioid gyógyszereket írnak fel Önnek, orvosa figyelemmel kíséri a felírt mennyiséget, hogy ne vegyen be túl sokat. Sokan aggódhatnak az opioid gyógyszerek szedése miatt, félhetnek a mellékhatásoktól vagy a függőségtől. Ha azonban az előírás szerint használják, ezek a gyógyszerek biztonságosak és nagy fájdalomcsillapító hatásúak.

Sugárterápia a csontfájdalom enyhítésére
A csontra adott sugárterápia enyhítheti a fájdalmat a daganat(ok) helyén és megelőzheti a töréseket. Ez leggyakrabban több kezelést jelent.
A radiofarmakonoknak nevezett gyógyszerekkel (szamárium vagy alfaradin) szintén kezelhetik a csontáttétek okozta fájdalmat. Ha előnyösnek látszik ez a terápia, onkológusa beutalhatja Önt nukleáris medicina szakorvoshoz.

Rendszeres kontrollal, folyamatos kezeléssel jó életminőség érhető el, és az áttétes betegség is krónikus betegséggé szelidíthető.

Forrás: Komen.org., Rákgyógyitás.hu

Áttétekkel kapcsolatos további bejegyzések: Áttétes emlőrák

 

Az oldalon lévő tartalmak a forrás megjelölésével terjeszthetőek.

 

Az Egeszseghid.hu oldalain található információk, szolgáltatások nem helyettesítik a szakemberrel történő személyes konzultációt és kivizsgálást, ezért kérjük, minden esetben forduljon szakorvoshoz!