Kezelési lehetőségek az áttétes emlőráknál

Kezelési lehetőségek

Az áttétes mellrák egy stádium, a betegség típusát a tumor biológiája határozza meg, vagyis a rákos sejtek jellemzői. Mivel az áttétes mellrák egyelőre nem gyógyítható, a kezelés célja az élet meghosszabbítása és a jó életminőség fenntartása. Áttétes mellrák esetén többnyire egész testre ható, ún. szisztémás kezelést adnak a betegnek, mint a kemoterápia, hormongátló terápia vagy biológiai terápia. A kezelést indokolt esetben sugárterápiával és/vagy műtéttel is kiegészíthetik.

Az áttétes mellrák kezelési tervének és kivitelezésének több összetevője van:

  • A daganat biológiája
  • Az áttét helye
  • A jelenlegi tünetek
  • Korábbi mellrák kezelések
  • A beteg általános egészségi állapota, kora és korával összefüggő hormonális állapota, társbetegségei
  • A beteg egyéni céljai és preferenciái

A daganat biológiája

A mellrák biológiai jellemzői a kutatások és a személyre szabott orvoslás fejlődésével egyre bővülnek. Itt csak a leggyakoribb jellemzőket soroljuk fel:

Hormon receptor státusz: arra utal, hogy a daganat táplálkozik-e ösztrogén és/vagy progeszteron hormonból, illetve a kettő kombinációjából. Amennyiben ezek a hormonok szerepet játszanak a daganat növekedésében, a hormonok termelődését gátló gyógyszereket alkalmaznak a terápia során.

HER2 státusz: a HER2 egy növekedési faktor receptor, mely minden emlőben megtalálható és fontos szerepet játszik a női mell serdülőkori növekedésében. Amennyiben a daganatsejtekben a kelleténél több ilyen fehérje található, HER2+, azaz pozitív daganatról beszélünk. Miért kezelik külön kategóriaként a HER2-pozitív emlődaganatokat?

Tripla negatív emlőrák: amennyiben sem ösztrogén, sem progeszteron sem HER2 receptor nem játszik szerepet a daganat kialakulásában, tripla negatív emlőrákról beszélünk. Egy pár évvel ezelőttig a tripla negatív emlőrák esetében csak a kemoterápia volt az egyedüli kezelési lehetőség, de változott a helyzet és jelenleg Magyarországon is több célzott immunterápia is elérhető.

Genetikai mutációk: vannak daganatok, melyeknek kialakulásához hozzájárul, hogy valamilyen okból – akár családi öröklődés miatt, akár környezeti hatásra – megváltozik az egyén genetikai állománya. Hazánkban egyelőre a BRCA1 és BRCA 2. génvizsgálat a leggyakoribb, ugyanakkor orvosi kutatások  számos egyéb gént is összefüggésbe hoznak az emlőrák kialakulásával (pl. TP53, PTEN, STK11, CDH1).
Kinél indokolt a genetikai vizsgálat?

A daganat kialakulásában a fent említett tényezőkből egyszerre több is jelen lehet.

Amennyiben szeretnéd megtudni pontos biológiai jellemzőket és a kezelési lehetőségeket, javasoljuk, hogy minden esetben a kezelőorvosodhoz fordulj ezzel a kérdéssel. Bár sokszor  fizikailag és érzelmileg is könnyebbnek tűnik online betegcsoportokhoz fordulni, ez az út hosszú távon sokkal több problémát és kételyt vethet fel benned. Ha hiteles forrásból, személyre szabott válaszokat szeretnél kapni, a kezelőorvosod a megfelelő választás.  Az orvosoddal való kommunikáció segítéséhez nézd meg a  Mit kérdezzek az orvostól…  kiadványainkat.  Ugyanakkor tudd, hogy jogod van másodvéleményt kérni, mely során a kezelőorvosodtól eltérő másik szakorvossal átbeszéled, ő hogy látja a kezelési lehetőségeidet.

A biológiai jellemzők feltárása általában biopszia útján történik, mely során mintát vesznek az áttétből.

Az áttét helye

A mellrák áttétei a távoli nyirokcsomók mellett a leggyakrabban az alábbi szervekben jelenhetnek meg:

  • Csontok (beleértve a gerincet)
  • Tüdő
  • Máj
  • Agy

Fontos tudni, hogy az azonos oldali hónalji nyirokcsomók érintettségét nem nevezzük áttétes stádiumnak, ezek lokális kiterjedések.

Jelenlegi tünetek és korábbi kezelések

Az áttétes emlőrák kezelésénél fontos, hogy a beteg megjelenjen a kezeléseken és a kontrollvizsgálatokon és jelezze orvosának, ha új tünet jelentkezik vagy ha erősödik a fájdalom. Az orvos az előzmények tudatában dönthet a gyógyszerváltoztatásról, illetve kiegészítő vizsgálatokat rendelhet el. A terápia fontos része a fájdalom kezelése.
Áttétes emlőráknál előfordul, hogy időről időre az addigi terápia hatástalanná válik, ekkor terápiaváltásra van szükség.

A beteg általános egészségi állapota, kora és korával összefüggő hormonális állapota, társbetegségei

Áttétes emlőrák kezelésénél is mindig az egész embert kell gyógyítani. Nem mindegy, hogy 20 vagy 80 éves, cukorbeteg, magas a vérnyomása vagy éppen eddig kitűnő egészségnek örvendett.
A hormonális eredetű emlőrák kezelésénél fontos döntési szempont, hogy a beteg rendszeresen menstruál-e, esetleg várandós-e vagy már túl van a menopauzán.
A rendszeresen menstruáló, áttétes emlőrákkal diagnosztizált nőknél a hormongátló terápia majdnem mindig a petefészkek működésének leállításával kezdődik. Ez történhet gyógyszeres terápiával – rendszerint egy hasfalba rendszeres időközönként  adott injekcióval illetve azoknál a nőknél, akik már nem terveznek gyermeket, petefészek-eltávolító műtéttel.

A petefészek működésének leállítása csökkenti az ösztrogén hormon termelődését és így a tumor nem jut táplálékhoz. Kisebb mértékben, a szervezetben a petefészken kívül, máshol is termelődik ösztrogén hormon. A petefészekműködés leállítása és a hormongátló gyógyszer együttes alkalmazása jobb eredménnyel járhat, mint csak az egyik opció alkalmazása. Amennyiben a hormonfüggő áttétes emlőráknál rosszabbodás vagy új áttét jelentkezik egy bizonyos hormongátló gyógyszer szedésekor, gyógyszerváltásra lehet szükség. A már nem menstruáló, hormonfüggő áttétes mellrákkal diagnosztizált hölgyek esetében aromatázgátló, tamoxifen, fulvestran vagy egyéb hormonterápiás hatóanyagú gyógyszer jöhet szóba.

A beteg egyéni céljai, preferenciái

Napjainkban az orvostudomány fejlődésével egyre inkább megvannak a feltételei a személyre szabott orvoslásnak. Az áttétes emlőrák esetében fontos, hogy a beteg őszintén beszéljen olyan, a terápiát befolyásoló tényezőkről, mint pl. a gyermekvállalás kérdései, a gyógyszerszedéssel járó, a fizikai testre, érzelmi életre vagy/és gondolkodásra ható mellékhatások vállalása, a kezelések mindennapi életre gyakorolt hatása. Sikeres, mindkét fél számára elfogadható kezelési tervek csak közös döntéssel születhetnek.

Az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen Egyesület két tagjának áttétes témájú videós beszélgetése: a Youtube-on való megtekintéshez kattints ide

 

Az oldalon lévő tartalmak a forrás megjelölésével terjeszthetőek.

 

Forrás: Komen.org, Nccn.org, Rákgyógyítás portál, Egészség Hídja Összefogás