Tudnivalók az újrainduló mammográfiás vizsgálatokról és az egészségügyi intézményekben érvényes előírásokról

A COVID-19 koronavírus okozta világjárvány ideje alatt minden országban időlegesen szüneteltek a népegészségügyi szűrővizsgálatok.
Ennek oka az volt, hogy az egészségügyi intézmények felkeresése a lehetséges megfertőződések és a betegség továbbadásának esélye miatt nagyobb egészségügyi kockázattal járt volna, mint a népegészségügyi szűrésen való részvételből nyerhető egészség-előny.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a népegészségügyi szűréseket a lakosság azon részének szervezik, akiknek nincsen a szűrendő betegségre utaló tünete, vagyis feltételezhetően egészségesek.  Erről a későbbiekben még említést teszünk.
A júniustól az újra induló szűrő- és diagnosztikus vizsgálatokkal és az egészségügyi intézmények felkeresésével kapcsolatosan a következőket érdemes tudni:
A betegek és az egészségügyi személyzet biztonságának érdekében kell betartani az előírt szabályokat, amelyeket az egészségügyi intézmények a weboldalaikon is közzétesznek.
Az általános szabályok röviden:

  • Időpontra történő bejelentkezés, telefonon vagy e-mailben
  • Kísérő mellőzése
  • Arcmaszk szabályos viselése, kézfertőtlenítés, távolságtartás
  • E-recept és elektronikus lehetőségek használata

Mi a különbség a szűrővizsgálat és a diagnosztikai vizsgálat között?

Szűrővizsgálatokra az egészséges(nek vélt), tünetmentes lakosságot hívják meg annak érdekében, hogy ha esetükben az adott betegségre utaló elváltozás van, akkor az minél előbb, még a tünetek megjelenése előtt észlelésre, kiszűrésre kerüljön.

Amennyiben valakinek panasza van, elváltozást észlel, akkor nem szűrésre, hanem a szűrővizsgálatoktól függetlenül, diagnosztikus vizsgálatra kell jelentkeznie egy emlődiagnosztikai (mammográfiás) központban, ahol a panasz okát tisztázni fogják. Orvoshoz szükséges fordulni például a következő esetekben: a mellben vagy hónaljban tapintható csomó vagy göb, az emlőbimbó indokolatlan váladékozása, bőrmegvastagodás, behúzódás vagy narancsbőr a mell területén, az emlőbimbó behúzódása vagy befordulása, duzzanat, gyulladás, bőrpír, alak- vagy méretbeli változás az eddigihez képest, szokatlan, nem múló fájdalom vagy viszketés.

Az állami népegészségügyi rendszerben a 45-65 éves korosztályba tartozó, panaszmentes nőket kétévente (24 havonta) hívják be emlőszűrésre.  Ha valaki ebbe a korosztályba tartozik, és esetleg nem kapott meghívást, és magán jellegű vizsgálaton sem vett részt 2 éven belül szűrésen vagy diagnosztikai vizsgálaton, akkor jelentkeznie kell  szűrésre.
Azokra a nőkre, akik igazoltan a magas kockázati csoportba tartoznak, életkortól függetlenül más javaslat vonatkozik: nekik a háziorvosuktól kapott információk alapján kell vizsgálaton megjelenniük.

Az intézmények kapacitása szerint újra indultak azok a tervezett, nem életmentő műtétek (jóindulatú daganatok, helyreállító és megelőző műtétek) is, amelyeket a járvány ideje alatt a kockázatok csökkentése érdekében felfüggesztettek. A nem életmentő műtétekkel szemben előnyt élveznek a rosszindulatú daganatok ellátására elvégzendő operációk.

Az életmentő műtétek és a daganatos betegek kezelése a járványidőszak alatt is folytatódott. A tünet- és panaszmentes betegek képalkotó vizsgálatait, kontrolljait is újra indították. Nekik különösen fontos, hogy betartsák a járványidőszak alatt kialakult általános biztonsági gyakorlatot a távolságtartás, a maszk és a kézfertőtlenítés tekintetében.

***

Mit kell tudni az egészségügyi intézményekbe való belépésről

  1. Használják a telefonos, vagy ahol elérhető ott az e-mailes időpontkérést. Az időpontokat tartsák be. Elég az időpont előtt 5-10 perccel megérkezni, nem kell ennél korábban. Ha valaki nem tud részt venni a megadott időpontban a vizsgálaton vagy szűrésen, akkor mindenképpen idejében jelezze telefonon a lemondást, mégpedig azért, mert ezzel egy másik, vizsgálatra vagy szűrésre váró társának adja át a lehetőséget, nem borul fel az előjegyzési rend, ő maga pedig egy megfelelőbb időpontot fog kapni.
  2. Az egészségügyi intézménybe érkezéskor hőmérsékletet mérhetnek, és rövid, kérdőíves kikérdezést végezhetnek a COVID-19 kockázattal kapcsolatban. Ha koronavírus gyanút  vagy más fertőző betegséget észlel magán valaki, akkor ne menjen az intézménybe, hanem telefonon kérjen tanácsot a háziorvosától.
  3. A vizsgálatra kísérő nélkül érkezzenek.  Kísérővel csak az menjen, akinek ez feltétlenül szükséges, mert pl. mozgáskorlátozott.  A váróhelyiségekben biztonságos távolságot kell tartani egymástól, legalább 1,5 -2 métert, ami továbbra is azt a célt szolgálja, hogy a lehetséges fertőzéseket elkerüljük.
  4. Az egészségügyi intézmények területén arcmaszkot kell viselni, azt szabályosan hordva, vagyis mind az orrot, mind a szájat lefedve.
  5. Érkezéskor és távozáskor kézfertőtlenítőt kell használni.
  6. Ahol megoldható, ott használják ki a telemedicina, telekonzultáció lehetőségeit. Háziorvoshoz, vagy bármilyen szakrendelésre is kizárólag időpont egyeztetés után menjenek (kivéve sürgős eset).

Lektorálta:
Dr Vass László PhD, az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen elöke
Dr Forrai Gábor PhD, az Európai Emlődiagnosztikai Társaság (EUSOBI) volt elnöke


Forrás:
https://klinikaikozpont.unideb.hu/hu/koronavirus-jarvany-idejen-ervenyes-eljarasi-rend-14#
https://onkol.hu/koronavirus-tajekoztato/
https://egeszseghid.hu/emloszures-eusobi-allasfoglalas/
https://www.nnk.gov.hu/index.php/informaciok-efop-181/618-informaciok-az-emloszuresrol